فهرست

مدرسه کتابت قرآن کریم

مدرسه کتابت قرآن کریم با عنایت از خداوند متعال و ساحت قدسی قرآن کریم و ائمه هدی و ذیل عنایات حضرت فاطمه معصومه از سال 1397 به عنوان یکی از مراکز اقماری مدرسه اسلامی هنر راه‌اندازی گردید. تاسیس این مرکز توسط هیئت موسسی متشکل از چهره ماندگار خطوط قرآنی، جناب استاد عبدالصمد حاج صمدی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حسن نواب و احسان پورنعمان انجام گرفته و برنامه‌های مدرسه با بررسی و تصویب جمع فوق اجرائی می‌گردد. جدای از رویدادهای هنری که در این مدت موفق به اجرای آن گردیده است، سعی دارد برنامه‌ای جامع و بلند مدت در راستای گسترش شیوه‌های کهن خوشنویسی و کتابت قرآن مطابق با فرهنگ ایرانی تهیه و راه‌های حصول به آن مقصود را به صورت عملی بپیماید.
در طول نیم قرن گذشته رشد قابل توجهی در زمینه تعلیم و ترویج خطوط قرآنی در سطح کشور رخ داده و این خطوط پس از فترتی طولانی به صورتی جدی به میدان آمده است. این حرکت گسترده علاوه بر گسترش آموزش آکادمیک از طریق انجمن خوشنویسان ایران، مرهون فضای فرهنگ دوره انقلاب اسلامی و از ثمرات هنر انقلاب است.
در کنار این موفقیت¬ها فاصله امروز با جایگاه ایده¬آل و مطابق با پیشینه درخشان این مرز و بوم بسیار است و شایسته است تلاشی مضاعف صورت پذیرد، تا هنر خوشنویسی قرآنی ایران زمین بر تارک هنر جهان اسلام بدرخشد و سهم از دست رفته کشور ما در این دیپلماسی فرهنگی و مذهبی احیاء گردد.
توجه به این نکته بایسته است که خطوط قرآنی همچون نسخ و ثلث و محقق و ریحان و …. در سرزمین ایران و به واسطه فرهنگ و خلق و خوی این آب و خاک، به شیوه¬ای متفاوت و لطافت منحصر به فرد نگارش شده است و متأسفانه برخی از این شیوه¬های نگارشی، امروز متروک شده و احیای آن نیازمند زمینه سازی و اعمال روش¬های پژوهشی و فرهنگ¬سازی شده است. احیای پیشینه هنری این فرهنگ و تمدن، (احیای شیوه¬هایِ ایرانیِ نگارشِ خطوطِ قرآنی)، سبب ارتقای جایگاه هنر خوشنویسی ایران در صحنه هنری جهان اسلام می شود و طبعاً به گسترش نفوذ فرهنگ و اندیشه ایران زمین کمک شایانی خواهد نمود.